بازیافت نایلون و کیسه های پلاستیکی

بازیافت نایلون و کیسه های پلاستیکی

مشکلات مربوط به پلاستیک در جوامع ما از جمله انسداد رودخانه ها و دریاها، از بین رفتن زیستگاه های حیوانات و نابودی محیط زیست، نشان می دهد که این مسئله به یک چالش جهانی تبدیل شده است. هر ساله میلیون ها تن پلاستیک در دریاها ریخته می شود که برای حیات وحش، پزشکی، غذا و کشاورزی مخصوصاً در جوامع کم درآمد، ضروری هستند.

 

در حالی که کیسه های پلاستیکی می توانند به صورت مکرر استفاده شوند و قابلیت بازیافت دارند، ما به طور عمده آنها را به عنوان کیسه های یکبار مصرف استفاده می کنیم و سپس آنها را دور می اندازیم. این عمل موجب آلودگی محیط زیست، از بین رفتن حیات وحش و نابودی منابع طبیعی می شود.

 

با توجه به تأثیرات زیست محیطی ناشی از پلاستیک، ما باید به صورت هوشمندانه تری از آن استفاده کنیم و سعی کنیم تا برای حفظ محیط زیست و ارزش های طبیعی آن، از کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف کمتری استفاده کنیم و آنها را بازیافت کنیم.

بازیافت نایلون

کاربرد کیسه های پلاستیکی در زندگی روزمره

کیسه های پلاستیکی، به دلیل ظرفیت تحمل بار بالا و سبک بودن، به عنوان یک انتخاب شایع برای خریداری و بسته بندی کالاها شناخته شده اند. با این حال، استفاده بیش از حد از این کیسه ها، منجر به ایجاد مشکلات جدی برای محیط زیست می شود. به عنوان مثال، این کیسه ها قابل تجزیه نیستند و ممکن است تا ۵۰۰ سال طول بکشند تا به طور کامل تجزیه شوند. همچنین، در فرآیند تجزیه، میکروپلاستیک های آلوده به محیط آزاد رها می شوند که برای حیات وحش و انسان ها خطرناک هستند.

 

گرچه بسیاری از کشورها اقداماتی را برای محدود کردن استفاده از کیسه های پلاستیکی انجام داده اند، بازیافت و استفاده مجدد از این کیسه ها همچنان اهمیت زیادی دارد. بنابراین، لازم است تا افراد به طور فعال در جمع آوری و بازیافت این کیسه ها شرکت کنند و به این ترتیب به کاهش مشکلات زیست محیطی کمک کنند. همچنین، می توانیم از جایگزین های پایدارتر مانند کیسه های قابل بازیافت، کیسه های کاغذی و یا کیسه های قابل تجزیه استفاده کنیم.

 

بازیافت نایلون و پلاستیک

آیا کیسه های پلاستیکی قابل بازیافت هستند؟

 

بله، در کل کیسه های پلاستیکی قابل بازیافت هستند. این کیسه ها اغلب از پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)، به پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) یا پلی اتیلن با چگالی کم خطی (LLDPE) درست می‌شوند که موادی هستند که می‌توانند با ماشین‌های تخصصی بازیافت شوند. اما ، بازیافت پلاستیک با چالش‌ های زیادی همراه است و همواره مقامات محلی ابزاری برای جمع آوری و تفکیک پلاستیک ها را ندارند. چالش مهم واصلی در بازیافت پلاستیک این است که انواع مختلفی از پلاستیک ها وجود دارد و هزینه آن بسته به نوعش متفاوت است. علاوه بر این، تقاضای بازار برای انواع مختلف پلاستیک در طول زمان در نوسان است که باعث می‌شود که بازیافت پلاستیک به عنوان یک فعالیت اقتصادی، مشکل باشد.

 

در حالی که ، با جمع آوری طیف بخصوصی از پلاستیک‌، به احتمال زیاد بازیافت این اقلام و تولید مجدد محصول با بالاترین کیفیت ممکن، بسیار زیاد افزایش می‌یابد. بطری‌ها، گلدان‌ها و انواع پلاستیک‌های ضخیم از جمله اقلامی هستند که می‌توانند بازیافت شوند. همچنین، برای افزایش شفافیت و بهره‌وری در بازیافت پلاستیک، تلاش‌هایی مانند استفاده از برچسب‌های بازیافت بر روی محصولات پلاستیکی، انجام شده‌اند. این برچسب‌ها، به مشتریان کمک می‌کنند تا بفهمند که

محصولات پلاستیکی با دوامی که می‌خرید می‌توانند بازیافت شوند و در چه نوع سیستم بازیافتی قابلیت استفاده مجدد دارند. این برچسب‌ها معمولاً با نمادهای متفاوتی همراه هستند، که هر یک از آن‌ها به نوع خاصی از پلاستیک اشاره دارد، مانند پلاستیک HDPE یا LDPE.

 

استفاده از برچسب‌های بازیافت، به شرکت‌ها کمک می‌کند تا محصولات پلاستیکی خود را برای بازیافت مناسب تر کنند و به تبع آن، بهبودی در سیستم بازیافت پلاستیکی بوجود آید. همچنین، این کار به مشتریان اطلاعاتی درباره تاثیرات محیطی محصولاتی که خریداری می‌کنند، ارائه می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا از پلاستیک‌های بازیافتی استفاده کنند و از محیط زیست مراقبت کنند.

 

بازیافت پلاستیک

شیوه بازیافت کیسه های پلاستیکی

همانطور که گفته شد، بازیافت کیسه های پلاستیکی بسیار حیاتی است زیرا پلاستیک به دلیل طولانی بودن زمان تجزیه نشدن و سازگاری نداشتن با محیط زیست، مشکلات زیادی را برای آب، خاک و هوا ایجاد می کند. به علاوه، بازیافت کیسه های پلاستیکی می تواند به عنوان منبع برای تولید محصولات پلاستیکی دوباره به کار بروند و از استفاده از منابع جدید برای تولید محصولات پلاستیکی جلوگیری کند.

 

بهترین راه برای بازیافت کیسه های پلاستیکی، تحویل آنها به مراکز بازیافت است. در این مراکز، کیسه های پلاستیکی جمع آوری و به ماشین های خاصی تحویل داده می شوند که برای بازیافت این نوع پلاستیک ها طراحی شده اند. در این ماشین ها، کیسه های پلاستیکی نازک و انعطاف پذیر شکسته شده و به شکل دانه های کوچکی تبدیل می شوند. سپس، این دانه ها می توانند برای تولید محصولات جدید پلاستیکی استفاده شوند.

 

بعضی از فروشگاه های بزرگ این خدمات را برای مشتریان خود ارائه می دهند و می توانید کیسه های پلاستیکی خود را به این فروشگاه ها ببرید. همچنین، برخی از شهرداری ها هم این خدمات را ارائه می دهند و در نقاط مختلفی از شهر می توانید مراکز بازیافت کیسه های پلاستیکی را پیدا کنید. به هر حال، بازیافت کیسه های پلاستیکی در کنار تلاش برای کاهش مصرف آنها، گامی مهم در جهت حفاظت از محیط زیست است.

 

کیسه های بازیافتی را می توان به چه چیزی تبدیل کرد؟

کیسه های پلاستیکی بازیافتی معمولاً ذوب می شوند و به کیسه های پلاستیکی جدید تبدیل می شوند. همچنین ممکن است به عنوان مواد اولیه برای تولید لوله های پلی اتیلن، فیلم های پلاستیکی و صنایع دیگری نیز استفاده شوند.

۱.کفپوش از نوع کامپوزیت

کفپوش های کامپوزیت یکی از روش های استفاده از کیسه های پلاستیکی بازیافتی هستند. این کفپوش ها به عنوان جایگزین مناسبی برای کفپوش های سنتی مانند چوب، بتن و سرامیک استفاده می شوند. آنها معمولاً از موادی مانند پلی اتیلن با بازیافت حداقل 50٪ ساخته می شوند.

 

کفپوش های کامپوزیت بسیار مقاوم در برابر آب، حرارت و نور خورشید هستند و در برابر تغییرات دمایی و شرایط آب و هوایی مقاومت خوبی دارند. همچنین آنها قابلیت بازیافت دوباره را دارند و می توانند در صورت نیاز مجدداً بازیافت شوند. از طرفی، استفاده از کفپوش های کامپوزیت به مقاومت محیط زیست کمک می کند، زیرا کمک می کند تا کیسه های پلاستیکی بازیافت شده به جای رسیدن به سطل زباله، به شکل مفیدتری مورد استفاده قرار گیرند.

 

۲.نیمکت پارک

 نیمکت های پارکی که ما در فضای باز می بینیم، معمولاً از موادی مانند چوب و فلز ساخته شده اند که ممکن است با گذر زمان دچار خرابی شوند. اما اگر از موادی مانند کامپوزیت استفاده شود، می توانیم از مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی و سایر عوامل آسیب زا برخوردار باشیم. نیمکت های کامپوزیت سبک و قابل حمل هستند و در عین حال به دلیل مقاومت بالایی که دارند، برای مدت طولانی در فضای باز قابل استفاده هستند. این نیمکت ها از مواد بازیافتی مانند کیسه های پلاستیکی ساخته می شوند که این مسئله باعث کاهش زباله های پلاستیکی و بهبود وضعیت محیط زیست می شود. در کل، استفاده از کامپوزیت برای ساخت نیمکت های پارکی یک راه حل پایدار و مناسب برای طراحی فضاهای باز است.

۳. نرده های موجود در فضای باز

برای افزایش ماندگاری و پایداری نرده ها و حصارهای فضای باز در برابر عوامل جوی مختلف، باید از جنسی استفاده شود که مقاومت بالایی در برابر رطوبت و خوردگی داشته باشد. به همین دلیل، نرده ها و حصارهای فضای باز از کامپوزیت تهیه شده از کیسه های پلاستیکی بازیافتی ساخته می شوند. این کامپوزیت، در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد و از ایجاد زنگ زدگی و خوردگی در نرده ها و حصارها جلوگیری می کند. به علاوه، استفاده از کیسه های پلاستیکی بازیافتی به عنوان مواد اولیه در تهیه نرده ها و حصارهای فضای باز، به حفظ محیط زیست کمک می کند.

 بازیافت پلاستیک

استفاده مجدد از پلاستیک

استفاده مجدد از کیسه های پلاستیکی می تواند به حفظ محیط زیست کمک کند و از تولید زباله های پلاستیکی بیشتر جلوگیری کند. یکی از روش هایی که می توانید از کیسه های پلاستیکی قبلی استفاده کنید، استفاده از آنها برای داخل سطل زباله است. با استفاده مجدد از آنها به این روش، می توانید هزینه های خرید کیسه های زباله جدید را کاهش داده و به حفظ محیط زیست کمک کنید.

 

علاوه بر این، کیسه های پلاستیکی مجدداً می توانند برای بسته بندی کالاها و حمل کالاهای جدید استفاده شوند. همچنین، می توانند به عنوان سبد زباله در ماشین و گیاهان خود استفاده کنید و حتی می توانند به عنوان محافظ کفش هم استفاده شوند.

 

به طور کلی، با استفاده مجدد از کیسه های پلاستیکی، می توانید به حفظ محیط زیست کمک کنید و هزینه های خرید کیسه های جدید را کاهش دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Similar Articles

اصول بسته‌ بن... اصول بسته‌ بندی در اسباب کشی یکی از مهم‌ترین مراحلی است که هر فرد در هنگام جابجایی اسباب و اثاثیه خود باید به آن توجه داشته باشد.
کاربردهای نای... کاربردهای نایلون حبابدار در این مقاله با هم به بررسی کاربردهای نایلون حبابدار می پردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید. همانطور که از نام این
تفاوت نایلون ...   تفاوت نایلون و پلاستیک   صنعت پلاستیک به عنوان یکی از صنایع مهم و پر رونق جهان، از موادی مانند پلیمرها، رزین‌ها و افزودنی‌ها استفاده می
چاپ روی نایلو... رنگ های مورد استفاده در چاپ نایلون : رنگ های مورد استفاده برای رنگ نایلون متنوع می باشد و شما هر یک از رنگ هایی را که
معرفی انواع ن... مقدمه یکی از پر کاربردترین محصولات در صنعت بسته‌ بندی، نایلون‌ ها هستند. قابلیت های زیاد و همین طور قیمت مناسب موجب شده است تا اغلب تولیدکنندگان
نایلون چاپ خو... نایلون چاپ خورده این روزها در بازار رقابت به بالاترین حد خود رسیده است و اگر شما صاحب یک کسب و کار باشید و بفهمید که مشتریان
انواع نایلون ... برای بسته بندی محصولات از مواد مختلفی مانند انواع کاغذ و مقوا، شیشه، پلاستیک و نایلون و … استفاده می شود. نایلون بسته بندی نیز به نوبه
انواع نایلون ... انواع نایلون شیرینگ و کاربرد نایلون شیرینگ اگر بخواهیم با انواع نایلون شیرینگ و کاربرد نایلون شیرینگ بیشتر آشنا شویم، طبیعتا اولین گزینه پیش رو کسب اطلاعاتی
دستگاه شیرینگ... دستگاه شرینگ برای بسته بندی انواع جعبه و کارتن، کتاب، مواد غذایی، محصولات صنعتی، و غیره به صورت تک عددی یا چند عددی مناسب است. دستگاه شیرینگ
نحوه بسته بند... آشپزخانه به عنوان قلب هر خانه، مکانی است که در آن غذاهای لذیذ تهیه می‌شود و لذا بسته بندی مناسب آشپزخانه می‌تواند به نگهداری و مرتب نگه