نایلون ساده

نایلون ساده گونه‌ای از پلیمر ترکیبی است که نخستین بار در ۲۸ فوریه ۱۹۳۵ به وسیله والاس کارتروز در مرکز پژوهش آمریکا ساخته شد. نایلون یکی از پرکاربردترین پلیمرها در جهان است. از ویژگی‌های نایلون می‌توان به سختی، استحکام کششی بالا، درخشندگی و قابلیت ارتجاعی بودن آن می‌توان اشاره کرد. همچنین منسوج نایلون ساده در برابر مواد شیمیایی چون اسیدها و بازها، سایش و چین و چروک مقاوم است.

تفاوت نایلون ساده و نایلکس :

یکی از بیشترین سوالاتی که بیشتر سفارش دهنده ها می پرسند این می باشد که تفاوت نایلون ساده و نایلکس در چیست یا اصلا تفاوتی  بین آنها وجود دارد و یا ندارد. پیش از اینکه جواب دادن به این سوال را آغاز کنیم بهتر است هریک را را به صورت جداگانه تعریف کنیم.

همانطور که مشخص شد و بیان کردیم به خوبی متوجه شدید که  بین نایلون ساده و نایلکس تفاوت هایی وجود دارد اما این تفاوت بین آنها وجود دارد تنها به مواد اولیه ای که در ساخت آنها وجود دارد محدود نمی شود نایلون ساده و نایلکس علاوه بر مواد اولیه در ظاهر و موارد مصرفی با هم تفاوت هایی دارند که شما باید با این تفاوت ها آشنایی های بیشتری داشته باشید.

 

نایلون ساده

 

تفاوتی که بین نایلون ساده با نایلکس وجود دارد در مواد اولیه ای می باشد که آنها را تولید می کنند. برای تولید نایلون ساده موادی که مورد استفاده قرار می گیرد پلیتالین سبک می باشد در حالی که باید بدانید مواد اولیه ی نایلکس بر خلاف نایلون، دارای پلی اتیلسنگین می باشند. البته این نکته نیز قابل ذکر می باشد که تمامی مواد تشکیل دهنده ی نایلکس از جنس پلی اتیلن سنگین نمی باشند و حدود 80 درصد آن از مواد سنگین می باشد و 30 درصد دیگر آن ساخته شده از پلی اتیلن سبک می باشد. دلیل مهمی که این ترکیب برای تولید و ساخت نایلون ساده انتخاب شده است این می باشد که نسبت به نایلکس شفافیت، نرمی، قابلیت انعطاف و .. می دهد.

فرق اصلی در شکل ظاهری نایلون ساده  و نایلکس این می باشد که نایلون نسبت به نایلکس از شفافیت، نرمی، درخشندگی، انعطاف پذیری و … بیشتری برخوردار می باشد. در حالی که شکل ظاهری نایلکس به صورت خشک و مات است . نایلکس را می توانیم در ظاهر بسیار نازک هم تولید کرد در حالی که نایلون ساده این قابلیت را ندارد.

یکی از عمده ترین سوالاتی که ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است این می باشد که آیا می توان به راحتی نایلون ساده و نایلکس را از یکدیگر تشخیص داد. در پاسخ این سوال باید بگوییم که بله می شود. شما به راحتی می توانید با لمس و اندکی دقت و توجه این دو الیاف مصنوعی را از یکدیگر تشخیص دهید.  اگر پلاستیک نرمی را در دست گرفتید و مچاله کردید، اگر از خود صدای بسیار کمی تولید کرد می توان تشخیص داد که این پلاستیک نایلون ساده می باشد در حالی که هنگام مچاله کردن نایلکس صدا می دهد و یا به اصطلاح دارای صدای خش خش می باشد.

 

کاربرد نایلون ساده

 

کاربرد نایلون ساده :

این نوع از نایلون های بسته بندی اکثرا در دو نوع ساده یا چاپ دار تولید می شوند و در قالیشویی ها نمونه ساده و بدون چاپ آن را سفارش می دهند که به آن ها نایلون عریض گفته می شود. تولیدی های قالی برای تبلیغات خود نمونه چاپ دار آن را سفارش می دهند، اما قالیشویی ها هم می توانند برای افزایش راندمان فروش نمونه چاپ دار نایلون بسته بندی فرش را سفارش دهند.